AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Kombinovaný kypřič Ceus od AMAZONE v testování přesvědčil

Kombinovaný kypřič Ceus od AMAZONE v testování přesvědčil

07. 10. 2019 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Německý časopis PROFI testoval tažený kombinovaný kypřič Ceus od Amazone, který je vhodný pro všechny typy zpracování půdy od provádění mělké podmítky, přes základní přípravu půdy, hluboké kypření, zapravení velkého množství organických zbytků až po přípravu seťového lože.

Parametry testovaného stroje:

Typ: AMAZONE Ceus 4000-2TX s pracovním záběrem 4 m, celková hmotnost 8 080 kg, přepravní délka/šířka 10,67/2,99 m. Agregace s traktorem o výkonu 240 k.
Disková sekce: pracovní hloubka do 14 cm, 32 disků o průměru 510 mm a roztečí 125 mm, hydraulické nastavení pracovní hloubky.
Radličková sekce: pracovní hloubka do 30 cm, 10 radliček jištěných vinutou pružinou ve třech řadách s roztečí 400 mm, použité radličky s šířkou 40 a 80 mm, hydraulické nastavení pracovní hloubky.
Zarovnávací sekce: 12 ozubených disků o průměru 460 mm, hydraulické nastavení intenzity práce.
Válec: dvojitý diskový válec s integrovanými škrabkami s vnějším/vnitřním průměrem 600/210 mm.

 

Výsledek testování:

Disková sekce rozřezává a náležitě mísí posklizňové zbytky, přestože pohyb s půdou není nikterak intenzivní.
Radličková sekce je řešena velmi dobře a nezpůsobuje problémy s ucpáváním. Amazone nabízí velkou variabilitu radliček, včetně provedení HD s tvrdokovem či s oddělenými vodícími plechy. Amazone nabízí širokou nabídku výkonného nářadí a možnost rozšíření o hydraulické nastavení pracovní hloubky, a to jak diskové, tak i radličkové sekce.
Zarovnávací sekci není nutné nastavovat při každé změně pracovní hloubky radličkové sekce. Nastavení sekce je velmi komfortní a garantuje čisté a rovné napojení mezi navazujícími jízdami.
Dvojitý diskový válec pracuje velmi dobře i v relativně těžkých půdních podmínkách. Amazone nabízí rozsáhlou nabídku válců (10 typů) určených pro práci v odlišných pracovních podmínkách, nebo dvojitý zavlačovač pro práci bez válce.
Integrovaný podvozek umožňuje stroji velký rejd a vysoký výkon při jízdě po silnici. Oj je dostatečně dlouhá také pro práci s dvojitými pneumatikami.
Stroj je vybaven praktickými držáky hydraulických hadic a boxem k uložení příslušenství.

Amazone-kombinovany-kypric-Ceus_3.jpg   Amazone-kombinovany-kypric-Ceus_2.jpg

 

Co o stroji Ceus říkají jeho vlastníci:

Kypřič Ceus 5002-2TX s pracovním záběrem 5 m používá od loňského roku soukromá farma Alberta Hirsche ve městě Wörth der Donau. Pracuje na ploše 400 ha a jeho úkolem je zapracování pšeničného a kukuřičného strniště do hloubky 28-30 cm. Ceus je vybaven komfortním hydraulickým nastavením všech pracovních sekcí a dvoudiskovým válcem vhodným pro místní půdní podmínky. Pracuje až v hloubce 35 cm a mísící efekt disků a výkon radliček při zapravování slámy je skutečně skvělý. Výsledkem je bezvadné seťové lože a rovná plocha.

Společnost Agrar GmbH Langengrassau vlastní od loňského roku Ceus 6000-2TX s pracovním záběrem 6 m, vybaveným dvojitým válcem a zavlačovačem. Ročně obdělává cca 1000 ha plochy převážně jílovito-písčitého charakteru. Stroj je používán k zapravování posklizňových zbytků, přičemž výsledkem jsou bezvadně upravený povrch a dobře utužené plochy. Dle místního agronoma je Ceus ideální používat jako kombinovaný stroj, nikoli jako samostatný diskový podmítač (stroj je příliš těžký) nebo radličkový kypřič (rozteč radliček je příliš velká)

 

Co o Ceusu časopisu PROFI napsal po otestování:

„Firmě Amazone se v podobě kombinovaného kypřiče Ceus podařilo uvést na trh kvalitní kombinaci diskového podmítače a radličkového kypřiče. Stroj se prezentuje velmi solidním zpracováním a funguje bezvadně. Zarovnávání plochy a pracovní obrazec vylučují jakékoliv pochyby, nastavení stroje je dobře řešené a jeho ovládání je snadné. V případě samostatného používání jako radličkový kypřič však považujeme vzdálenost radliček za příliš velkou. Nicméně jako kombinovaný stroj umožňuje bezvadnou práci.“

Zdroj: Lüder Görtmüller, Christian Brüse, časopis PROFI, 6/2019

Překlad originálu článku z časopisu PROFI naleznete ZDE.