Plečkování společně s herbicidem

29. 08. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Společné plečkování s cíleným herbicidem je již v praxi. Přesvědčili se o tom redaktoři Getreidemagazinu viz č. 4-2022 přímo u uživatele.

33-letý SHR Florian Uherek hospodaří na rodinné farmě v Bad Lausick (Sachsen-Anhalt) se 2 spolupracovníky na 400 ha, kde pěstuje ozimou pšenici, řepku, cukrovku, kukuřici, sóju, slunečnici a ječmen. U řepky sází na poloviční výsevek a zdvojené odnožování, vedlejší výhoda je i poloviční dávka mořidla, takže šetří nejen na osivu. Svoje služby ostatním farmářům (celkem asi 2500 ha, západně od Krušných hor) zaměřuje hlavně na kukuřici na zrno a sóju. Proto se vybavuje neustále novou technikou a je současně i partnerem pro testování nových technologií. Týká se to jak techniky, tak technologií, např. kvetoucí pásy v cukrovce jako opatření proti erozi nebo testování nových odrůd řepky tolerantnějších ke sklerotinii. Porovnává výsledky přímého výsevu a setí do mulče, s řepkou vysévá jetel jako následnou plodinu a vše vyhodnocuje. Výsledky jsou potom důležité pro výrobce techniky, pesticidů, ale i šlechtitele.

V říjnu 2021 předvedl novinářům z odborných časopisů nejnovější plečku Schmotzer s pásovým postřikem. Tato kombinace mechanického a chemického boje proti plevelům (z nově povolených listových herbicidů např. Belkar) zvyšuje účinnost odplevelení a současně redukuje množství chemie v porostu. Na základě výsledků je redukce chemického přípravku možná až na 1/3 používané dávky. Další efekt této kombinace spočívá v přerušení kapilarity radličkami, což omezuje ztráty vody. Samotná kultura není chemií tolik zatížena. Výsev řepky provádí v řádcích 45 cm s hnojením pod patu.

Schmotzer-Ventera_3.jpg

Pro výsevy, ošetřování i sklizně užívá Florian Uherek různou techniku, takže může i zde porovnávat. Pro zmíněnou likvidaci plevelů v řepce používá plečku Schmotzer Venterra 2K s postřikovací technologií od Amazone, čelním zásobníkem FT-P 1502. Venterra 2K je již společným produktem spolupráce Amazone-Schmotzer, která začala v roce 2019. Konstrukce tohoto stroje má základ v úspěšném přesném secím stroji Amazone Precea. Díky variabilnímu postavení jednotek na rámu je možné stroj použít kromě řepky i ve slunečnici nebo v kukuřici. Každá jednotka se může nezávisle hydraulicky zvednout až do 50 cm. Automatické řazení Section Control pak umožňuje flexibilní nasazení agregátů na souvratích a při napojování řádků. Vedení jednotek v řádcích zajišťuje kamerový systém MK4. Ten rozliší nejen linii řádku, ale i plevely od kultury podle stupně pokrytí, výšky i barevného odstínu.

Při předvedení byla Venterra vybavena 12 jednotkami o roztečích 45 cm a celkovém záběru 6,75 m. Hloubka byla nastavena na 1-3 cm, což pro likvidaci plevelů plně postačuje a minimální zásah do půdy je důležitý i proto, aby nebyla vytažena semena dalších plevelů. Vedle úspory přípravku u této kombinace vidí odborníci i v tom, že mechanické jednotky nemusí pracovat tak blízko kultuře, čímž se snižuje možnost jejího poškození.

Zkušenosti z tohoto testování přinášejí odpovědi na směr dalšího vývoje techniky. Spojení mechanické a chemické likvidace plevelů potvrdilo očekávání, vývoj se nyní bude zaměřovat na větší záběry (18 řádků by zvládlo až 50 ha/den) a možné zvýšení rychlosti.


Zdroj: časopis Getreidemagazin 4/2022, článek Kombiniert dem Unkraut an den Kragen

 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.