AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Profihopper při údržbě města Žirovnice nezklamal

Profihopper při údržbě města Žirovnice nezklamal

31. 01. 2023 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Město Žirovnice pečuje o 20 km chodníků, 15 km silnic a cca 15 ha zelených ploch. K tomu jim pomáhá bohatý strojový park, který v roce 2021 doplnil samojízdný žací stroj AMAZONE Profihopper 1250 4WDi.

Univerzální a profesionální pomocník pro sečení, provzdušňování, mulčování a sběr posečené trávy, listí a jiného odpadu. Nejvíce si správci města na stoji cení, že jako jeden z mála si umí poradit s mokrou trávou a díky šnekovému dopravníku se neucpává. A údajně, fotbalové hřiště, které je upraveno Profihopperem, vypadá lépe než trávník FC Slavia!  

O údržbu města Žirovnice pečuje celkem 8 lidí. Jsou součástí odboru výstavby a územního plánování města, který se stará o celoroční údržbu města a pět přilehlých vesnic, počínaje osvětlením, údržbou veřejné zeleně, prohrnováním, posypu, zametání atd. 15 ha přilehlých pozemků a vlastní kompostárnu, která zpracuje na 700 tun materiálu ročně. 

O samojízdný žací stroj Profihopper se město začalo zajímat již před 10 lety. Tým Amazone zástupcům města stroj předvedl na místním fotbalovém hřišti, kde sekal a vertikutoval. V té době však nebylo třeba strojový park města doplnit. Samotné předvedení stroje však zaujalo natolik, že po dožití starší techniky začali shánět reference právě na Profihoppera. Reference proto, protože pro město je klíčová vlastní zkušenost s používáním stroje. Příležitost se naskytla v nedalekém městě Třešť, které provozuje hned tři Profihoppery. Na základě doporučení pak bylo ujednáno, že pro potřeby města Žirovnice je stroj plně vyhovující. 

V roce 2021 tak Profihopper 4WDi nahradil svého nepříliš spolehlivého předchůdce jiné značky. Spolu s křovinořezy, ramenovým mulčovačem a další technikou slouží výhradně k úpravě zeleně. Tam kde je to možné se město snaží spíše mulčovat a nesbírat, na zbytku ploch se materiál sbírá. To se dle potřeby realizuje 6x až 10x ročně. 

„Profihoppera máme v provozu cca 400 Mth. Jeho předností je sběr za mokra. Není tedy třeba čekat až opadne ranní rosa a obávat se, že se posečený materiál bude lepit. Posečený materiál je s pomocí šnekového dopravníku perfektně dopraven do sběracího koše, aniž by se stroj ucpával. Je to jediný stroj, který může pracovat hned od rána. Předností je také čelní sečení, které je lepší než to mezinápravové s bočním vývodem a v podmínkách města Žirovnice nefunguje. Nulový poloměr otáčení také usnadňuje manévrovatelnost a bezpečnost stroje v tak kopcovitém terénu, jaký tu máme,“ sděluje pan Jan Váňa, vedoucí pracovní skupiny. 

Profihopper je využíván nejen k sečení, ale i k mulčování. Stačí pouze nasadit mulčovací záslepku, což je pětiminutovou záležitostí. „Je to dříč. Benefitem od firmy Amazone je, že zvládá upravit i fotbalové hřiště, i když na to primárně není určen. Je však třeba pravidelně měnit křídlové nože, které se prací opotřebovávají,“ sdělil Pavel Kott, vedoucí odboru výstavby a územního plánování města, který dále dodal: „Pořízení Profihopperu rozhodně nelitujeme a budeme jej rádi doporučovat“. 
Profihopper-Zirovnice-(1).jpg

Část týmu, který pečuje o město Žirovnice: Pavel Kott, Vrbík Tomáš, Váňa Jan, Radek Štverák


Z historie města Žirovnice:
Historie města sahá až do první poloviny 14. století, kdy se objevují první písemné zmínky o místním zámku. Je známá výrobou perleťových a umělohmotných knoflíků, ale také pro své válečky na malování, automobilové součástky, uzeniny a sýry, které exportuje do celého světa. 

V roce 1854 byla Žirovnice povýšena na město. Samotná knoflíkářská tradice zde započala v roce 1863 a již v roce 1910 v tomto oboru pracovalo více než 600 perleťářů. Knoflíky se vyráběly prakticky v každé chalupě. Ve stejném roce se prozíraví radní rozhodli odkoupit zámek a panství od Leopolda Štenberka, proto je dnes město Žirovnice městem bohatým a samostatným. Právě knoflíky (nazývané čamrdy) se zasloužily o věhlas a ekonomický růst města. Tradici a historii výroby je v místním zámku věnována zvláštní expozice. 

V Žirovnici dnes zde žije na 3000 obyvatel a řadí se mezi města s nejmenší nezaměstnaností v republice. Pyšní se také řadou slavných osobností, mezi které patří i jedna z nejlepších hereček české divadelní a televizní scény Iva Janžurová. 

Profihopper-Zirovnice_2.jpg

Pro více informací o komunální technice AMAZONE neváhejte kontaktovat Ing. Bohuslava Martínka, M 734 131 009, E martinek.kom@seznam.cz)
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.