AGROTEC zemědělská technika Novinky AMAZONE Ceus 3000-TX – hodnocení v testu Agrarheute

Ceus 3000-TX – hodnocení v testu Agrarheute

30. 06. 2022 , Mgr. Liliana Geisselreiterová

Časopis Agrarheute se v kategorii „rostlinná-technika“ zabývá testováním zemědělských strojů. V červnovém čísle 2022 zveřejnil posouzení testu kypřiče CEUS 3000-TX od firmy AMAZONE.

CEUS spojuje 2 pracovní sledy v jeden: radličkové pole zastupuje kypřič a diskové pole zase diskové brány. Obě sekce zpracují ornici v hloubce 5-14 cm. S radličkami C-mix se rozsah práce ještě zvyšuje, buď celoplošným podřezáním nebo hloubkovým kypřením až do 30 cm. Správným výběrem prvků může CEUS zlikvidovat a zapracovat i meziplodinu a podle podmínek vybrat na závěr vhodný válec nebo zavlačovače. Až dosud byl CEUS vyráběn ve větším záběru, nyní je k dispozici 3m záběr, vhodný i pro menší podniky. Zde postačí i výkon traktoru 150 k. Pro nejmenší výměry je třeba počítat s tím, že jeho délka je 8,5 m, i když je velmi dobře manipulovatelný.

Závěs stroje je řešen do spodních ramen traktoru, což je nejlepší řešení pro vedení pracovních prvků. Pro otáčení i přepravu po silnici je výhodné zdvižení celého stroje na podvozku umístěném ve středu stroje. Dvojitými hydraulickými okruhy je ovládána hloubka od 5 do 14 cm i zdvih podvozku pro transport. Disky mají tloušťku 5 mm a průměr 51 cm a jsou zubaté. Přední řada je postavena v ostřejším úhlu, což zvyšuje agresivitu pole, celé pole je pak ovládáno paralelogramem v jednotné hloubce. Nastavení hloubky radličkového pole se provádí přes excentrické čepy, celkové nastavení hloubky se řeší pozicí zadního válce. Při změně hloubky je třeba změnit vždy i hloubku radličkového pole pomocí excentrů.

Radličky C-mix jsou umístěny na robustních slupicích s jištěním až do 600 kg. Stroj zvládá i kvalitní práci do hloubky 30 cm. Při testování byly použity křídlaté radličky 350 mm, které se skládají ze středového dláta a 35 cm širokých křídel. Rozteč radliček je 40 cm, takže několik cm chybí do celoplošného podříznutí ornice. Z tohoto důvodu jsou již v programu radličky s 43 cm širokými křídly, které jsou vhodné pro první rychlou podmítku. Předností radliček C-mix jsou vodící plechy na slupicích, které naklápějí materiál střídavě vlevo a vpravo a zlepšují tak promíchání.

V těžších podmínkách je třeba počítat se silnějším traktorem, než uvádí výrobce. Při testu byly použity radličky s křídly 35 cm a při druhé podmítce do hloubky 15 cm měl co dělat Fendt 720 Vario (220 k) i Fendt 824 Favorit. Důvodem však bylo i použití těžkého dvojitého diskového válce na konci stroje. Ten však velmi dobře dokončil celkovou práci stroje, zvláště se líbilo zpětné utužení.

Pro transport je CEUS 3000-TX dobře vybaven. Jízda po silnici je bezpečná, hlavně díky dvouokruhovým vzduchovým brzdám, ale i dobrému světelnému vybavení a dobře viditelným výstražným prvkům. 

Hlavní přednosti stroje CEUS 3000-TX vidí testovací tým v jeho univerzálnosti. CEUS je možno použít pro mělkou podmítku, ale i na likvidaci porostu po bramborách nebo žitu na zeleno, přičemž dokáže rostlinný materiál dobře rozřezat a zapravit. Hodnotitelé dále velmi vyzdvihují jeho pohyblivost v malém prostoru díky podvozku umístěném uprostřed stroje.

Amzone-Ceus-3000TX_2.jpg

Amzone-Ceus-3000TX_3.jpg

Zdroj: časopis Agrarheute červen 2022, článek Neues von Amazone
 
V případě jakéhokoliv dotazu nás neváhejte kontaktovat:

Kontakt - Zemědělská a stavební technika
rezacova@agrotec.cz
+420 519 402 191
 
Kontakt - Závěsná technika
poptavka@agrotec.cz
+420 519 402 391

 

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovávány v souladu se zásadami ochrany osobních údajů.